![]() |
|
G.Horváth Boglárka: Ember embernek embere 2. ![]()
A kiállítást megnyitotta Kemény György képzőművész 2017 szeptember 30-án. 2018 június 16-ig látogatható.
src="https://www.youtube.com/embed/SFmSXhSP
https://youtu.be/SFmSXhSPWZ0 ![]() Király András: New Directions in Modern Art ![]() Király András:New Directions in Modern Art című kiállítását Máthé Andrea nyitotta meg 2017 május 10-én 6 órakor. A kiállítás 2017 szeptember 28-ig látogatható. rolex imitazioni perfette swiss ![]() Elekes Károly:Esztétikai támasz ![]() Megnyitó: 2016. december 18-án, 18 órakor. A kiállítást megnyitotta: Deák Csillag művészeti író Gerlóczy Zsigmond zongorázott. A kiállítás 2017. március 18-ig látogatható.( by appointment) ![]() Silvio Monti: Mindennapi mitológia 2016.9.21-12.16.. ![]() ![]() Philippe Brame: Camille Claudel 2016.3.18-2016.8.18. ![]() replicas de relojes de lujo suizos ![]() Elekes Károly: Dress Code 2015, 12.18-2016. 3.14. ![]() A kiállítást megnyitja Muladi Brigitta művészettörténész 2015.december 18-án 18 órakor. A kiállítás 2016 március 14-ig látogatható. http://librarius.hu/2016/01/31/itt-megnezheted-elekes-karoly-dress-code-cimu-kiallitasat-tarlatvezetessel/
Tenyészet Elekes Károly – MEMOART, 2015-12-18
Muladi Brigitta
A képzőművészet legújabb kori történetének első kasseli documentája Ez volt a múlt címet viselte (kurátor Arnold Bode). A koncepció egybegyúrt három réteget, egyszerre prezentálta az elfajzott művészetet (entartete kunst), a modernizmust és a kortárs művészetet. Szakmai körökben 1955-ben nem aratott elsöprő sikert ez a koncepció és a londoni Whitechapel galériában egy év múlva meg is rendezték az Ez a holnap című ellenkiállítást, ahol egy művész, egy designer, egy építész és egy teoretikus részvételével alakult csoport nem panerai replica hagyományos képzőművészeti alkotásokat, hanem a tömegkultúrából származó produktumokat válogattak össze, vagyis a galéria archívumából dokumentumokat, posztereket, rekvizitumokat állítottak ki. Hans Belting szerint ez volt az első lépés a populáris kultúra beférkőzésének első hivatalos megnyilatkozása a képzőművészet parnasszusára. Kassel első kurátora, az „intézmény” alapítója, Arnold Bode ironikus módon egy személyben volt építész, designer, festő és kurátor. Koncepciója mégis a hagyományos képzőművészeti műfajok alapján rendezte össze az első documentát. Akkor a populáris kultúra és a magas művészet közötti különbséget a fogalmi esztétika tagadásának vagy jelenlétének meglétével jellemezték. A röppenékeny elméleti, fogalmi meghatározást a gyakorlat szemtelenül és rapid módon zavarja folyton össze. Ha ma megnézzük a pop art kiállítást a Ludwigban, ami a hagyományos és a tömegkultúra eltérő értelmezésével volt elfoglalva, időközben a művek és az egész szellemiség kanonizálódtak, forradalmi vizualizációk múzeumi tárgyakként manifesztálódtak, s nemkülönben az imént említett, modernizmus „művészettörténetté lett” és egy konvencionális formarendként merevedett meg.
Elekes Károly tevékenysége a mindenkori tömegkultúrával szemben mintha épp az ellenkezőjét tenné – de csak látszólag. Olyan mintha már a startnál a giccsbe helyezett gesztusokkal integrálná a kulturális tömegterméket a magas művészetbe, s mégis inkább ennek ellentmondva egy avantgárd tettel éppen a kreativitás mindenhatóságát, a művészet nyitottságát helyezi piedesztálra, ezzel együtt helyezi a talált képeket a magas művészet oltárára.
Az Ecserin kapható festmények talán tekinthetők a tömegkultúra termékeinek abban az ételemben, miszerint egy általános ízlést fogalmaznak meg, az esztétikai felfogásnak szélesebb körben is értelmezhető formáit alkalmazzák. Ez még a sokaságból olykor előbukkanó kvalitásos festmények esetében is igaz, amiket csak az értő szem tud megkülönböztetni a kevésbé értékestől. Itt valamiféle történetiség is kibontakozóban van. Időrétegek halmozódnak egymásra a képeken, az „eredetiek” keletkezési ideje ritkán bizonyos, a második réteget a kétséget kizárót, Elekes Károlytól kapják a jelenben. Ez az „avantgárd” tett, amivel aktualizálja, jelen idejűvé avatja, illeszkedik bizonyos irányzatokba, amit jobb híján az újrafelhasználás, a recycling kategóriába sorolunk – azonban ez nem egyszerű visszaforgatás, hiszen olyan produktumokról van szó, amelyek eleve a művészet körébe kívántak volna tartozni, de kihullottak a rostán. Ez bonyolultabbá teszi az értelmezésüket. Nem beszélve a kritikai hozzáállásról, és képi, vagy fogalmi humorról, amit Elekes minden egyes átdolgozáskor beletesz. A művész tevékenysége folytán az általa hiányolt „egyediséget” teszi bele a képbe miközben felmenti a művet a túlcsorduló, merev, hétköznapi esztétika alól – és szabad asszociációs mezővé is teszi. A plágium a plagiare, latin szóból ered, a Plagiarius latin első jelentésének eredetében a rabszolgakereskedő – gyermekkereskedő, ami „lélekkufár” jelentéssel is bír.
A kufár a nem éppen jó szándékú kereskedőt jelzi, hangulatában ott van az a többlet – lelki tartalom, misztikum, titok, ami a kitapintható időfaktort is beidézi. Kevés az a begyűjtött mű, ami szignált – vagyis a szerzőség tudatásának a szándéka benne van a festőjében. Így a gesztus, amivel a mű átfestése plágium, vagy szerzői jog megsértése lehetne, teljesen irreleváns. A ritka esetekben, amikor név és/vagy dátum is szerepel a képen, Elekes, hogy eloszlasson minden gyanút, az aláírást jól láthatóan szerepelteti a képaláírásban.
A művek az alap-állapotukban, ahogy a művészhez kerültek – gyakran sérültek, hiányosak, töredékesek voltak. A helyrehozatal, a restaurálás folyamata számomra egyfajta mélypszichológiai találkozás is, a mű alkotójának személyiségével, a mű anyagán keresztül. Az egész átfestési folyamatnak van egy spirituális folyamata, egyfajta lélekvándorlás, amikor egy személyes alkotás újrareprodukálódik, és önkifejezések transzformálódnak egymásba. Ez egy végtelenségig folytatható munka – amely során egyrészt „antiidealista” motívumok kerülnek rá a képekre, mégis idealista, sőt romantikus lesz a végeredmény azáltal, hogy magasabb szintre emel egy olyan művet, amit az „eredetit” alkotó nem volt képes megtenni. Adorno nem éppen mai keletű, de tanulságos dialektikájában megfogalmaz egy kettős hiányt – a derű és a komolyság” egyidejű hiányát a művészetben. S talán éppen ez az egységben megnyilvánuló ellentétpár, ami Elekes műveiben egyszerre van jelen. S az Adorno által felrótt általános „varázstalanítás”, tragédia helyett a súlytalan komédia, a szenvedély helyett a szenvedés kifejezése nem jellemző Elekes művészetére. Itt a művekbe belekerül a varázs, komoly gyűjtő szenvedéllyel és szisztematikus szakmunkával derűs és mégis megrendítő képek születnek. A művek örömteliek és tragikusak egyszerre, az átalakítás utáni állapot ünnepélyes mozzanat, az eredeti kép ilyetén megsemmisülése pedig gyász.
Elekes folyamatos, mantrázó tevékenysége egyfajta véget nem érő kérdéssorozat, lételméleti képi esszé, egy olyan műé, amely ugyan az egyes képeken át összeforr egy központi koncepció mentén, de a töredékesség, a diszkontinuitás a legjellemzőbb eleme. Olyan, mint a valóság, amelyben nem létezik állandóság, csak folyamatos kérdések és tétova válaszok. Épp a valóság ridegségéből akar kibillenteni, a realitás vélt logikájától messzire vinni, az antagonisztikus ellentétekkel – a meghökkentővel – szürreálissal belevinni minket a termékenyítő konfliktusba – ami a nyugalmas látszat mögött észrevétlenül közelebb visz a lét dialektikus kavargásának megtapasztalásához.
(A szöveg a Memoart galériában 2015. december 18-án 18 órakor elhangzott megnyitó beszéd szerkesztett változata.)
![]() G.Horváth Boglárka:Ember embernek embere ![]() A kiállítást megnyitja Pauer Emánuel. 2015 szeptember 8-án 18 órakor.A kiállítás december 16-ig látogatható. ![]() Biró Eszter: Policy ![]() A kiállítást megnyitja 2015 március 8-án 18 órakor Szabó Dezső képzőművész. A kiállítás szeptember 3-ig. látható.by appointment replique omega
![]() Elekes Károly: Új pásztor
Elekes Károly
Új pásztor
2013. szeptember 19. -
Megnyitó: 2013. szeptember 18. 18:00
Megnyitja: SI-LA-GI
![]() Kelemen Károly:Fotóátfestések 1984 ![]()
replicas rolex replicas cartier ![]() Perneczky Géza Squat in Paris, 1977
Perneczky Géza: Squat in Paris, 1977 borse firmate imitazioni perfette
![]() Elekes Károly: Tunning táj Megnyitó: 2012 szeptember 8-án . A kiállítás bezár:december 8-án. http://youtu.be/32rNNqv04Us ![]() Karoly Kelemen: Kassák, virágos képek között Kassák és virágdobáló Teddy Bear
A kiállítás április 10-én este 6 órakor nyílik. Augusztus 18-án zár be. ![]() Rónai Éva: Ça va? Megnyitó: 2012 január 24-én 6 órakor A kiállítás bezár: április 5-én ![]() Roskó Gábor: "Apád ideges" A kiállítás 2011 október 29-én 18 órától 2012 január 18-ig látogatható. by appointment 06-30-374-1243
![]() Csáky Marianne: Dream my Dream A kiállítást megnyitja: Tatai Erzsébet művészettörténész 2011 május 17-én 18 órakor. A kiállítás augusztus 28-ig tekinthető meg. ![]() Elekes Károly:18 piros alma ![]() A kiállítás április 21-ig tekinthető meg.
![]() Dobozok, kollázsok ![]() 2010 december 1-én 6 órakor a kiállítást megnyitja: Vörösváry Ákos
![]() Különleges ![]() Megnyitó 2010 szeptember 18-án 18 órakor a Falk Art fesztivál keretében. A kiállítás bezár: 20010 november 30-án
![]() Lázár effektus Hámos Gusztáv kiállítása A kiállítást megnyitja június 18-án 18 órakor Forgách András. A kiállítás 2010 augusztus 18-ig látogatható replica uhren hublot. A kiállítás meghosszabbítva: szeptember 16- ig. ![]() Four paintings Kelemen Károly: Négy festmény Megnyitó 2010 március 30-án este 6 órakor. A kiállítást megnyitja: Paksi Endre Lehel A kiállítás 2010 június 16-ig látogatható.
![]() Elekes Károly: Tunning VI Megnyitó 2009 december 28-án este 6 óra. A kiálítást megnyitja Sturcz János művészettörténész. Megtekinthető 2010 február 28-ig cosplay anime. A kiállítás meghosszabítva: 2010 mácius 28-ig.
http://www.mixonline.hu/Cikk.aspx?id=36300
![]() Csáky Marianne: Bilocation (Kettő) A kiállítás 2009 szeptember 30-án 6 órakor nyilik. Megtekinthető: 2009 november 30-ig. A kiállítást meghosszabbítottuk: december 26-ig látható!
http://www.943studio.cn/air/MARIANNE-CSAKY.htm
http://www.youtube.com/watch?v=jJhNIAiDU7U Interjú Csáky Marianne-nal Kínában: http://www.wccdaily.com.cn/epaper/hxdsb/html/2010-03/08/content_161891.htm
<object width="560" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jJhNIAiDU7U?fs=1&hl=hu_HU"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jJhNIAiDU7U?fs=1&hl=hu_HU" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="349"></embed></object>
![]() Eternal longing for Elsewhere Yves Klein Leap into the Void-Fiction about Fiction 9 pictures
![]() Puszta idill Szilágyi Lenke kiállítása Megnyitó 2009 február 28-án este 6-kor. A kiállítást megnyitja Sugár János képzőművész. A kiállítás 2009 április 28-ig látható. by appointment Mészáros Zsófi 06-30-374-1243 http://youtu.be/0rmYFnEUvTI
videók a megnyitóról: Duna TV Kikötő http://www.dunatv.hu/felsomenu/nettv?video=1_495671 http://www.panoramio.com/user/1049749 http://www.591photography.com/2009/04/591-exhibition-lenke-szilagyi.html
![]() Modernism: Farewell Kelemen Károly kiállítása 2008 december 4-től 2009 február 24-ig A kiállítást kommentálja: György Péter esztéta ![]() TIME LEAP 2 Csáky Marianne kiállítása 2008.szeptember 20, 7 óra Megnyitja: Spengler Katalin, műgyűjtő, művészeti szakíró http://www.youtube.com/watch?v=DzRvyT11UlI ![]() Corpo pubblico Sara Berti kiállítása A kiállítás megtekinthető 2008 július 10-től 2008 szeptember 15-ig. ![]() Meridionale Május 2-tól június 2-ig Aroldo Marinai: Meridionale című kiállítása látható. ![]() Kelemen Károly: Prosthesis Paintings 1978-2008 2008 március 26-tól május 1-ig látható. ![]() Kelemen Károly: Protézisfestmények 1978-2008 Protézisfestmények
A festőművészet egysége talán témáinak és műfajainak csodálatos megszaporodásával ment veszendőbe. Kétszáz évvel ezelőtt a művészetről gondolkodók a festészet egész múltját be tudták illeszteni néhány rubrikába: a kép vagy csendélet volt, vagy tájkép, életkép, portré, morális replicas de relojes espańa és történeti allegória, szimbolikus szentkép, avagy történeti festmény. A festő anyagát a Bibliából, a mitológiából, a történelemből vagy a természetből, illetve saját korából merítette, s mindegyikhez a hagyomány láncolata vezetett. Nem kellett művét egyik témának vagy műfajnak a jogosultságával sem terhelnie, mert éppen a jogosultság volt az, amit a hagyomány szentesített.
Mint mindannyian tudjuk, mindezt elfújta a szél. Ma minden festőnek ki kell találnia témáját és műfaját, létre kell hoznia saját különbejáratú hagyományát: a képzőművészet egyszemélyes világtörténetét.
Erről a problémáról szólnak Kelemen Károly munkái. A témát mások munkái adják: antik szobrok, XX. század eleji táncosok és mozdulatművészek lefényképezett taglejtései, a század második feléből származó kollázsok, performance-jelenetek, riportfényképek. A műfajt a művész szellemesen és mélyértelműen protézisképeknek vagy képprotéziseknek nevezi. Az egyszer már létrejött műalkotást (annak fénykép-dokumentációját) Kelemen visszaminősíti anyaggá, témává - felülírja, új szituációba helyezi, alakot helyez eléjük, és kapcsolatot teremt közöttük, tárgyakat ad a kezekbe, körbedíszíti őket. Nem arról van szó, hogy roncsolná és mintegy visszavonná, ironikus vagy tragikus módon megsemmisítené a régi és modern műalkotásokat. A duchampi ösztönzésekből ő más következtetéseket vont le. A műalkotás fogalmában háttérbe vonja a művet, előtérbe helyezi az alkotást. A befejezett, a kész művel szemben készülésének folyamatát hangsúlyozza. Zárt kozmoszával szemben nyitott elhelyezkedését egy befogadó, egy másik művész világában. A téma, a művészet nem semmisül meg, hanem megkettőződik. A beavatkozások mögött fölismerhető marad a múlt, csak nem megismételhető. A fenséges antik torzókról Winckelmanntól Rilkéig azt tanították nekünk, hogy képzeletünk kiegészíti és egésszé változtatja a töredéket. "Nem ismerhettük hallatlan fejét, / melyben szeme almái értek. Ám a / csonka test mégis izzik, mint a lámpa, / melyben mintegy visszacsavarva ég / nézése." Kelemen festészetének egyik emblémáját csavarja vissza a patetikus redőzetű tógára - ott most egy tűzpiros mackófej virít. ![]() Szilágyi Lenke Magasabb szférák http://hvg.hu/kultura.nezoter/20080204_szilagyi_lenke_muerto_nessim_memoart.aspx
![]() Magasabb szférák- Szilágyi Lenke kiállítása A kiállítás február 28-ig látogatható. ![]() Mari és Évike Zuzu-Vető kiállitás Méhes Lóránt és Vető János kiállitása december 1-ig látogatható Zuzu honlapja: http://www.zuzu-artist.com/index.php?page=kezdolap ![]() Too beautiful From Picasso to Bobo
![]() Portrék az Avignon utcából Kelemen Károly kiállítása
MEMOART GALÉRIA
KELEMEN KÁROLY: Portrék az Avignon utcából
XIX. sz. afrikai maszk átfestések a hannoveri
Sprenger Gyűjtemény reprodukciói alapján.
2007.február 24 – 2007. április 24
![]() Keith Haring és Havadtőy Sámuel kiállítása Keith Haring nyomatok és Havadtőy Sámuel arany képei Keith Haring (1958-1990) világhírű graffitiművész világsztárként és többszörös milliomosként továbbra is lejárt oda, ahonnan elindult: az aluljárókba, a metróba. Utolsó interjújában bolsos imitacion pedig kifejtette, hogy ő kezdettől fogva olyan vírus akart lenni, amely képes megfertőzni, destabilizálni a művészet jól bejáródott, túlintegrált klockor replika és sok tekintetben üresen kongó rendszerét. Élete utolsó műveinek létrehozásában Havadtőy Sámuel aktívan részt vett. Havadtőy arany képei barátságuk emléke előtt tisztelegnek. A kiállítás 2007. február 18-ig látható. ![]() Shibui - Relief Festmények
2006 Június 18-tól szeptember 17-ig látható a Memoart Galériában Havadtőy Sámuel a Shibui és Kelemen Károly Relief festmények című kiállítása.
![]() |
Galéria vezető: Mészáros Zsófi
mobil: 06 30 374 1243 e-mail: memoart@memoart.eu 1136 Pannónia utca 6.III.emelet 3. |